Wanna do łazienki – jaki model wybrać

Gorąca kąpiel nierozerwalnie powiązana jest z relaksem po ciężkim dniu pracy. Wiele osób właśnie w wannie najlepiej się relaksuje i odpręża. Do relaksującej kąpieli, prócz ciepłej wody i olejku eterycznego niezbędna jest również wygodna wanna. Przy dużej łazience jest w zasadzie dowolność w wyborze armatury łazienkowej lecz przy mniejszych przestrzeniach nawet doświadczony projektant wnętrz musi się nieźle natrudzić aby rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty w sposób funkcjonalny. Jaka wanna będzie najlepiej nadawała się do dużej łazienki, a która swoją funkcję spełni na niewielkiej przestrzeni w bloku?

Wybór wanny do przestronnej łazienki

Dysponując dużą ilością miejsca można puścić wodze fantazji w zakresie urządzania łazienki. W zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń. W takiej sytuacji można postawić w stu procentach na wygodę i własne zachcianki. Jedynym ogranicznikiem mogą tu być względy finansowe – olbrzymie wolnostojące wanny to wydatek sięgający przynajmniej kilku tysięcy złotych. Wanny wolnostojące to marzenie wielu osób. Dobrze oświetlona wanna stojąca na środku łazienki kojarzy się nie tylko z wypoczynkiem ale i luksusem. Wanna wolnostojąca to tylko jedna z możliwości. W dużej łazience równie dobrze sprawdzi się typowa wanna prostokątna, wanna narożna, a nawet wanna w kształcie koła. Możliwości jest tyle, ile pomysłów projektantów.

Co wybrać do niewielkiej łazienki w bloku?

Jeżeli chodzi o wybór rozwiązania do niewielkiej łazienki w bloku, to sprawa się nieco bardziej komplikuje i dostępnych jest o wiele mniej praktycznych rozwiązań. Dysponując niewielką przestrzenią należy przede wszystkim wziąć pod uwagę właściwe rozmieszczenie armatury łazienkowej, a dopiero później zwracać uwagę na kwestie estetyczne czy wygodę rozumianą w sensie relaksu. Nie do każdego wnętrza, nawet o podobnych wymiarach nadawać się będą te same rozwiązania. Zasadniczą kwestią przy wyborze wanny do łazienki jest to czy znajduje się w niej piecyk gazowy.

Jeżeli tak jest, to znacznie ogranicza to możliwości organizacyjne i wówczas najlepszym rozwiązaniem okazują się tradycyjne wanny prostokątne.

Wanny narożne można podzielić na dwa podstawowe typy. W sklepach z wyposażeniem łazienek dostępne są zarówno wanny prawe jak i wanny lewe – wybór odpowiedniego modelu uzależniony będzie od miejsca w łazience, w którym będzie stała wanna. Ponadto wybierać można z pośród wanien o różnych rozmiarach – najmniejsze mają wymiary około 90X140 cm, a największe dostępne modele, to takie w których komfortowo mieszczą się dwie osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *