Zalety i korzyści związane z rekuperacją

Celem rekuperacji jest odzyskanie z powietrza wewnętrznego energii cieplnej, a jednocześnie usunięcie z pomieszczenia znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Ma to na celu przede wszystkim zlikwidowanie wysokiej zawartości dwutlenku węgla produkowanego przez człowieka. Za sprawą rekuperacji otrzymywane jest powietrze świeże, pobierane z zewnątrz, do którego przekazywane jest odzyskane ciepło. Proces wymiany energetycznej zachodzi w wymienniku ciepła rekuperatora.

Podstawowe zalety rekuperacji

Dużą zaletą rekuperacji jest możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu oraz uzyskanie ciągłej, nieprzerwanej wymiany powietrza. Znaczenie ma jednak przede wszystkim nieprzerwana, ciągła wymiana powietrza. Pozwala ona na usunięcie powietrza zużytego, pełnego bakterii, roztoczy i wirusów, a następnie zastąpienia go powietrzem zewnętrznym o bardzo niskim poziomie dwutlenku węgla. Dzięki temu możliwe jest znacznie lepsze dotlenienie organizmu domowników, nawet przy szczelnie zamkniętych oknach w okresie zimowym. Rekuperacja odczuwalna jest cały czas, dzięki czemu w wentylowanym mechanicznie domu nieprzerwanie panuje wrażenie świeżości i przewiewności.

Korzyści dla technologii budowlanych

Obecnie większość inwestorów budujących nowy dom, stara się wykorzystać możliwości związane z nowoczesnymi technologiami oferowanymi przez producentów materiałów budowlanych. Dotyczy to m.in. elementów wznoszeniowych czy chemii budowlanej, które w ciągu ostatnich lat znacząco podniosły jakość swoich parametrów szczelności. Dzięki temu tworzony budynek będzie charakteryzował się niższym współczynnikiem zużycia energetycznego oraz okaże się znacznie tańszy w eksploatacji. Energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w postaci rekuperacji jest najlepszym rozwiązaniem dla nowocześnie budowanych domów, gdzie zastosowane technologie muszą być szczelne i ciepłe.

Przewaga nad wentylacją grawitacyjną

Tradycyjne rozwiązania nie zawsze okazują się najzdrowsze. Typowa wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w szczelnych domach, ponieważ działa tylko przy określonych warunkach pogodowych i nie jest sterowalna. Aby zadziałała, należy rozszczelnić okna poprzez doposażenie nawiewników okiennych. Jedynie w ten sposób możliwy jest napływ powietrza z zewnątrz, które jednocześnie będzie miało niezmienną temperaturę, co może okazać się bardzo dotkliwe zimą. Prowadzi to do ogromnych strat ciepła, sięgających nierzadko kilkudziesięciu procent. Dlatego rekuperacja jest praktycznie niezastąpiona w przypadku nowoczesnego, energooszczędnego domu pasywnego.

Zapraszamy na stronę: http://nowent.waw.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *