Bateria umywalkowa

Na co zwracać uwagę wybierając baterię do umywalki

Umywalka stanowi podstawowe wyposażenie łazienek, bez którego trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek pomieszczenie tego typu. Jednocześnie jest tym elementem wyposażenia, które używane jest co najmniej kilka razy dziennie. Dlatego wybór umywalki i baterii do niej powinien stanowić jeden z podstawowych kroków w aranżacji łazienki. Kupując baterię należy pamiętać, iż musi być ona przede wszystkim wygodna i funkcjonalna, a do tego odpowiednio dobrana do samej umywalki, aranżacji łazienki oraz upodobań domowników. Na co zwracać uwagę podczas zakupu baterii umywalkowej? Oto kilka podstawowych zasad.

Sposób montażu

Jednym z podstawowych kryteriów w wyborze baterii umywalkowej powinien być jej montaż, który często jest uzależniony od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej oraz od rodzaju samej umywalki – niektóre z nich posiadają specjalne otwory na baterie, a inne są ich pozbawione. Biorąc to pod uwagę można zdecydować się na zakup baterii dwojakiego rodzaju:
baterie montowane w ścianie,
baterie stojące (zwane także sztorcowymi), które można zamontować na umywalce, blacie lub podłodze.
Najczęściej spotykane wyposażenie łazienek stanowią baterie sztorcowe umieszczone na umywalkach – jest to rozwiązanie praktyczne i estetyczne.

Wielkość baterii

Decydując się na konkretny model baterii należy pamiętać o podstawowej zasadzie, która decyduje nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim o wygodzie – czyli zwracanie uwagi na jej wielkość. Bateria powinna charakteryzować się wielkością proporcjonalną do umywalki. Do umywalek o dużych rozmiarach warto dobrać baterie o długiej wylewce i wysokim korpusie. Natomiast do małej umywalki nie warto montować zbyt obszernych baterii, gdyż będzie to skutkować chlapaniem wody na boki i dużym dyskomfortem podczas mycia rąk. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybranie takiej baterii, która będzie znajdować się co najmniej 15 centymetrów od dna umywalki.

Kurki lub mieszacz

Ilość dostępnych na rynku modeli baterii umywalkowych sprawia, iż wybór tej najbardziej odpowiedniej nie powinien być zadaniem zbyt trudnym. Przy wyborze tej konkretnej należy podjąć decyzję o tym, czy będzie ona wyposażona w tradycyjne kurki czy też jednouchwytowy mieszacz. Zastosowanie mieszacza daje możliwości sporego zaoszczędzenia wody, jednak wiele osób jest w tym przypadku tradycjonalistami i woli rozwiązania w postaci dwóch kurków.

Dodatkowymi kryteriami, którymi należy kierować się podczas wyboru baterii do umywalki są: ogólna aranżacja łazienki (baterie umywalkowe powinny współgrać z tymi zamontowanymi przy wannie bądź prysznicu), powierzchnia (im bardziej gładsza, tym łatwiej utrzymać ją w czystości) oraz głowica (najlepsza jest ceramiczna, która zabezpiecza przed kapaniem). Praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup baterii z zamontowanym perlatorem (specjalnym sitkiem), który znacznie ogranicza zużycie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *