Wanna

Podstawowe rodzaje wanien ze względu na zastosowanie, kształt i miejsce montażu

Wybór odpowiedniej wanny to jeden z podstawowych dylematów, przed jakim stoi osoba aranżująca i urządzająca łazienkę. Do elementarnych kryteriów wyboru zalicza się niewątpliwie wymiary, materiał wykonania, obudowę i pojemność. To właśnie one w głównej mierze decydują o tym, jakie wanny będą stanowić wyposażenie łazienek. Jedak wybierając tak ważny element aranżacji (który najprawdopodobniej będzie służył domownikom przez co najmniej kilka lat) warto dodatkowo zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, które mogą stanowić o ostatecznym wyborze.

Zastosowanie wanny

Nie ulega wątpliwości, iż podstawowym zastosowaniem każdej wanny jest kąpiel – i w tym celu jest ona kupowana. Jednak nie od dziś wiadomo, iż ludzie mają zróżnicowane preferencje, które w niemałym stopniu wpływają na ich codzienne wybory. Podobnie jest z wanną, którą można zakupić w zależności od jej zastosowania. W tym przypadku osoba urządzająca łazienkę może wybrać:

  • wannę standardową, która służy do zwykłych kąpieli,
  • wannę z prysznicem, która oprócz standardowej bali ma także zamontowany specjalny parawan i panel prysznicowy,
  • wannę z hydromasażem, która może stanowić element domowego spa.

Wybór określonej wanny jest w tym przypadku uzależniony od wielkości łazienki, upodobań oraz zasobności portfela.

Podział wanien ze względu na miejsce montażu

Każda osoba urządzająca łazienkę musi dokonać wyboru miejsca montażu wanny. Warto przemyśleć to z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż ma to wpływ na konkretny zakup. Wśród dostępnych modeli wanien można zdecydować się na:
– wanny przyścienne, które są montowane wzdłuż jednej lub dwóch ścian,
– wanny narożne, które montuje się w rogu pomieszczenia,
– wanny do zabudowy, które charakteryzują się tym, iż posiadają konstrukcję wpuszczaną w podłogę,
– wanny wolnostojące, które są odpowiednie do dużych łazienek i najlepiej prezentują się na środku pomieszczeń.
Dobrym sposobem na zamontowanie nowej wanny bez konieczności zmiany jej miejsca jest rozwiązanie zwane „wanną w wannie”. Polega to na zamontowaniu nowego wkładu (najczęściej akrylowego) w starą wannę, co nie tylko zwiększy jej wytrzymałość i długość trzymania ciepła, ale także pozwoli uzyskać zupełnie nowy wygląd.

Kształt wanny

Podstawowe wyposażenie łazienek w polskich domach stanowią niewątpliwie wanny prostokątne, które pasują do większości pomieszczeń i są dostępne w różnych rozmiarach. Jednak zwolennicy oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się na wanny w innych kształtach – na przykład okrągłe, owalne, kwadratowe lub o asymetrycznych kształtach (na przykład w postaci trójkąta, rombu lub trapezu). Wybór kształtu wanny należy dostosować przede wszystkim do wielkości łazienki, gdyż wanny o nietypowej budowie nie będą odpowiednie do małych pomieszczeń.

Wybierając odpowiednią wannę do łazienki warto także zwrócić uwagę na możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia. Wśród Polaków coraz większą popularnością cieszą się wanny z siedziskami, podłokietnikami czy specjalnymi uchwytami ułatwiającymi wstawanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *